Dom nowoczesny

czyli jaki?

8655-1536x960.png

Jak samochód

Kiedy pytamy Klientów, jaki dom sobie wymarzyli, w pierwszej kolejności zwykle słyszymy „Noo… ładny”. Kiedy prosimy o doprecyzowanie – „taki… nowoczesny”. Ale czy wszyscy mamy na myśli to samo, kiedy mówimy o nowoczesnym domu?

Jakie są więc cechy domu nowoczesnego? Czy wszystkie są oczywiste, czy może być coś ukrytego? Czy nowoczesny dom to taki z płaskim dachem? Zastanówmy się.

Żeby najlepiej zrozumieć istotę rzeczy dobrze jest ją do czegoś porównać, najlepiej spoza architektury. Dobrym porównaniem będzie nowoczesny samochód. Jaki by on był? Ładny! A oprócz tego – bazujący na nowoczesnych technologiach. Być może posiadający systemy wspierające kierowcę, może zaawansowany system audio-rozrywki? Ale czy nowoczesny pojazd to taki z opuszczanym dachem? Niekoniecznie. Tak samo w wypadku domów.

Niewielki dom jednorodzinny

Kwestia dachu

Kwestie dachu się bardzo często przewijają i są obecnie poniekąd synonimem nowoczesnego domu. I trzeba przyznać, że tak właśnie często wyglądają. Taką estetykę zawdzięczamy modernistycznym architektom, szczególnie francuskiemu architektowi
Le Corbusier’owi, który swoją willą Savoye odmienił oblicze architektury mieszkaniowej. Z tym, że to było w latach ’30 XX wieku. Nie najnowsza technologia, prawda?

Czy w takim razie nowoczesny dom może mieć spadzisty dach? Oczywiście! Mamy wiele takich przykładów, często połączonych z dachami płaskimi, lub stojących samoistnie, często z ukrytymi rynnami co jeszcze bardziej klaruje bryłę. Takie budynki często nazywamy domami stodołami.

Wracając do kwestii samochodu – mówiliśmy o tym, że nowoczesny samochód będzie miał wiele technologii w sobie. Tutaj też istnieje analogia. Współczesne, czy też – nowoczesne – domy mogą dysponować szeregiem technologii, które ułatwiają codzienne życie.

ogrzewanie.png

Technologie grzewcze

Zacząć możemy od technologii grzewczych. Jeszcze do niedawna bardzo często spotykane były domy ogrzewane węglem bądź drewnem. W związku z ogólnym postępem, rosnącą świadomością, a także naciskiem prawnym w niektórych miastach trend ten zaczął się przenosić na ogrzewanie gazowe czy nawet elektryczne i pompy ciepła. Te ostatnie są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Jeszcze ok. 10 lat temu pompy ciepła były astronomicznie drogie, a ich wydajność i zawodność pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście przez dekadę wiele się zmieniło. Pompy ciepła są kilkukrotnie tańsze niż ich poprzednicy, a pod kątem wydajności są najlepszym rozwiązaniem grzewczym obecnie dostępnym. Ponadto, pompami ciepła często możemy sterować przez Internet za pomocą smarfona, dzięki czemu mamy do niej dostęp z dowolnego miejsca na Ziemi, możemy ustawiać harmonogramy pracy, monitorować wydajność, a z czasem – zapomnieć gdzie w ogóle stoi
w domu. Więcej o pompach w osobnym artykule.

24761-1536x1232.png

Wentylacja mechaniczna

Kolejnym rozwiązaniem, które przestaje być tak nowoczesne, a staje się standardem to w pełni mechaniczna wentylacja budynku. Jeszcze do niedawna była pewną awangardą, obecnie, dzięki spadkom cen i rosnącej szczelności budynków, wentylacja mechaniczna staje się standardem. Warto tutaj po krótce zaznaczyć zasady działania i różnice pomiędzy tradycyjną wentylacją grawitacyjną, a wentylacją mechaniczną. Wentylacja grawitacyjna bazuje na różnicy ciśnień pomiędzy górą, a dołem komina. Różnica ta może być wywołana ciśnieniem wiatru, lub różnicą temperatur – im różnica większa, tym większy ciąg komina. Kiedy taka różnica wystąpi, komin zasysa powietrze z pomieszczeń i wyrzuca ponad dach. W domu powstaje podciśnienie (sytuacja podobna do tej, gdybyśmy wyssali powietrze z butelki), które reguluje się wpuszczeniem powietrza przez nieszczelności w oknach i drzwiach (stąd rozcinało się kiedyś uszczelki w oknach). Problem w tym, że ciąg w kominie ma miejsce, kiedy różnica temperatur wynosi co najmniej ok. 12 OC. Mniejsza różnica nie powoduje ruchu powietrza,
a więc zostajemy bez wentylacji. Finał jest taki, że w zimie – kiedy tego nie chcemy – komin zasysa powietrza jak odkurzacz, a w lecie – kiedy byśmy jej potrzebowali – powietrze stoi. Ponadto, nie po to uszczelniamy budynek i montujemy nowoczesne okna, aby później je rozszczelniać rozcinając uszczelki. Innymi słowy – obecnie wentylacja grawitacyjna przestała mieć jakikolwiek sens i jedynym sensownym sposobem na zapewnienie świeżego powietrza jest wentylacja mechaniczna. Więcej o niej w osobnym artykule.

10.png

Automatyka

Kolejne technologie to na przykład automatyka domowa, lub tak zwane systemy Smart Home. Przywykliśmy do rozwiązań pozwalających nam na zasłonięcie rolet za pomocą smarfona, ale współczesne systemy to o wiele więcej. Dobrze połączone i przygotowane systemy pozwalają nam na sterowanie wentylacją, fotowoltaiką, oświetleniem w domu (sztucznym i naturalnym), czy właśnie pompą ciepła – z poziomu jednej aplikacji. Dzięki temu uzyskujemy całe centrum dowodzenia w naszej dłoni.

8590-1536x1024.png

Fotowoltaika

Skoro już poruszyliśmy temat, warto wspomnieć o fotowoltaice. Ostatnimi czasy stała się niezwykle popularna w polskich domach dzięki coraz większej opłacalności i dotacjom
z Państwa. Panele świetnie się sprawdzą w połączeniu z WallBoxem – ścienna ładowarką do samochodów elektrycznych. Ponadto, przy zastosowaniu pompy i paneli, ciepłą wodę od wczesnej wiosny do późnej jesieni mamy praktycznie za darmo.

Projekt nowoczesnego budynku jednorodzinnego

Podsumowując

Powyższe technologie to tylko część rozwiązań, które jesteśmy w stanie zaproponować. Jeśli interesują Państwa te zagadnienia i chcielibyście się Państwo dowiedzieć więcej na temat takich technologii jak wydajna rekuperacja, efektywna retencja i gospodarka wodna czy niskotemperaturowe systemy grzewcze – zapraszamy do kontaktu!

Od poniedziałku do piątku 8:30 - 18:00
W sobotę 10:00 - 15:00
W niedziele i święta nieczynne

+ 48 663-868-622
biuro@38ton.pl

Morawskiego 5/215
30-102 Kraków
woj. małopolskie